Yetişkin bireylerin vücudunda ortalama 4-5mg vitamin B12 bulunur. En fazla karaciğer, kalp ve böbrekte saklanır. İdrar, gaita ve safra ile atılır. İşkembeli hayvanların barsağında bakteriler tarafından B12 yapılır. Bitkilerde vitamin B12 bulunmaz.

B12 vitamin kayıpları neden oluşur?

Fazla alınan alkol ince barsak hücrelerinin çalışmasını etkileyerek vitamin B12 emilimini engeller. Aşırı C vitamini alımı, ince barsakta asit ortam oluşturduğundan vitamin B12’nin biyoyararlılığını azaltır.

Protein, folik asit ve A vitamini gibi besin ögelerinin yetersizliği barsak mukozalarının bozulmasına neden olduğundan B12 emilimi olumsuz etkilenir.

Vitamin B12 hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. Diyet, çoğunlukla bitkisel besinlerden oluştuğunda alınan vitamin B12 miktarı azalır. Özellikle vejeteryanlarda uzun yıllar sonra vitaminin yetersizliğine rastlanabilir.

Besinlere uygulanan yüksek sıcaklık vitamin kaybına yol açar. Örneğin, etler ızgara yapılırken sıcaklık ve damlayan su ile vitamin B12’nin % 30’u, UHT sütlerde %7-10’u kaybolmaktadır❗️ Pişirme suyunun atılması ile vitamin kaybı çoğalır.

Yeteri kadar B12 vitamini almazsak neler olur?

Vitamin B12 yetersizliğinde sinir sistemi bozuklukları ile pernisiyöz anemi oluşur. Solgunluk, uyuşukluk, nefes darlığı, çarpıntı, kol ve bacaklarda duyu azalması ve kasılmalar, baş ağrıları ve yorgunluk, depresyon ve benzeri sinir sistemi bozuklukları görülür. Ayrıca dilde yanma ve kızarma, midede ülser görülebilir. Yetersizliğinde yaşlılarda mental fonksiyonlarda bozulma olduğu belirtilmektedir.

Ne kadar B12 vitamini almalıyız?

Vitamin B12 için günlük gereksinimin saptanmasında vitaminin yetersizlik belirtilerinin önlenmesi için gerekli dozlar esas alınır. Günlük 0-12 ay için 0.5, 1-3 yaş için 0.9, 4-9 yaş için 1.2, 10 yaş ve üstü için 2.4 mcg önerilir. Gebelik için 0.2, emziklilik için 0.4 mcg ek yapılır.

Kaynakları neler?

Vitamin B12 hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Başta karaciğer, böbrek olmak üzere diğer organ etleri ve kırmızı et 🍖en zengin kaynaklarıdır. Balık🐟 süt 🥛 ve yumurta 🥚 da zengin kaynaklar arasındadır.