Bir çoğumuzun rahatsız olduğu, her geçen günlerimizi etkilediği ve enerjimizi düşüren kabızlıkla ilgili konuşalım biraz. Ne yapmalıyız?

1.Su: Günde yeteri kadar su içiyor musun? Bol su içmen kabızlığı azaltır

2. Bol posa: Gün içinde yeteri kadar posa alıyor musun? Ana öğününlerinde özellikle salata yemeye özen göstermeye çalış. Kurubaklagiller, tahıllar, meyveler, sebzeler, yağlı tohumlar ve sert kabuklu meyvelerde bol miktarda posa olduğunu unutmayalım.

3. Hareket: Her derde deva olduğu gibi yine fiziksel aktivite imdadımıza koşuyor. Haftada 150dk hareket etmeyi dene. İster yürü, ister koş, ister yüz. İster her gün 20 dk ister haftada 3x50 dk spor yap yeter ki hareket et.

4. Probiyotikler-Prebiyotikler: Yüksek prebiyotik ve probiyotik içeren diyet alımı ile bir çok hastalığın önlendiği çok sayıda çalışmada görülmüştür. Konstipasyon da bunlardan biridir. Özellikle diyete Bifidobakterium eklenmesiyle konstipasyon şikayetlerinde çok fazla azalma görülür.

Probiyotiklerin besinsel kaynakları (Lactobasiller, Bifidobacteriler, Enterococcus, Streptococcuslar’ın kullanıldığı) ; fermente yoğurtlar, peynir, turşu, çiğ sucuk, ekmek, bira, şarap ve kefirdir. Prebiyotikler: kurubaklagil, peynir, süt, bal, buğday, sarımsak, muz gibi bir çok yemeğimizde bir miktarda bulunur.